Новини‎ > ‎4. Україна‎ > ‎

Україна посилює безпеку східного кордону

опубліковано 17 січ. 2015 р., 06:23 Master Admin   [ оновлено 19 січ. 2015 р., 07:28 ]

Україна посилює безпеку східного кордону

Украинские пограничники проезжают на бронетранспортёрах через недавно построенную часть таможенного пункта пропуска «Гоптовка» на украино-российской границе к северу от Харькова на востоке Украины. [Агентство Франс Пресс]Українські прикордонники переганяють бронетранспортери повз щойно побудовану ділянку переходу Гоптівка на українсько-російському кордоні, на північ від Харкова на сході України. [Агентство «Франс Прес»]
Міжнародна підтримка та реформи дохволять Україні зміцнити контроль свого кордону.

 На думку експертів, основна проблема на українсько-російському кордоні полягає в тому, що демаркаційна лінія між країнами постійно порушується, бо Росія нічого не робить, щоб запобігти поїздкам небезпечних елементів в Україну зі своєї території.

На думку експертів, за таких обставин нелегко відстежувати та контролювати кордон, і це вимагає від Державної прикордонної служби України зовсім нового підходу.

«Основна проблема прикордонного контролю — це відсутність основного принципу кордону, згідно якого, обидві держави несуть відповідальність за кордон. Але в даному випадку маємо війну з сусідом. Коли ми намагаємося закрити проблемні ділянки кордону, з іншого боку полегшується їх відкриття»,— сказав Олексій Мельник, співдиректор Програм зовнішніх відносин та міжнародної безпеки Центру Разумкова, кореспондентові SETimes.

За словами експертів, Україна вчиться жити під постійною загрозою агресії з боку свого східного сусіда. Україна створила кілька мобільних КПП на в'їзді в Крим після анексії півострова Росією, й Україна контролює більшу частину цього кордону, але значна частина російсько-українського кордону залишається під контролем прокремлівських сепаратистів.


Міжнародне співтовариство звинувачує Росію в порушеннях її кордону з Україною, а західні союзники допомагають Україні впоратися з цією зростаючою проблемою. Прикордонна служба України нещодавно отримала зі Сполучених Штатів 35 броньованих позашляховиків і 2300 засобів індивідуального захисту.

Андрій Демченко, прес-секретар Державної прикордонної служби України, сказав, що все обладнання та міжнародна допомога спрямовуються безпосередньо на схід країни.

«Все буде відправлено у східну прикордонну зону для патрулювання території між усіма КПП,— сказав Демченко кореспондентовіSETimes.— Бронетранспортери не потрібні для мирних ділянок, ми їх потребуємо [на сході], щоб підвищити ефективність прикордонного контролю та захисту співробітників Державної прикордонної служби».

На думку української влади, країна очікує більше допомоги прикордонній безпеці в цьому році. Планується спрямувати додаткові 10 млн доларів допомоги на схід, у тому числі автомобільну техніку для прикордонників, тепловізійні прилади, портативні та стаціонарні радіостанції і засоби індивідуального захисту.

Допомога, отримана від союзників України, зокрема бронетранспортери, які мають вирішальне значення для патрулювання небезпечних ділянок кордону, вже врятувала сотні життів прикордонників, як повідомили урядовці.

«Коли бомби вибухають або коли наші співробітники потрапили в оточення, бронетехніка показала свою ефективність на цих ділянках кордону»,— сказав Олексій Хохлов, начальник служби застосування мобільних підрозділів та резервів Державної прикордонної служби.

За словами експертів, попередня реформа державної прикордонної служби, яка була націлена на демілітаризацію структури, залишила прикордонників без спеціального обладнання. Але тепер, коли прикордонники не тільки патрулюють кордон, але фактично захищають його від добре озброєних сепаратистів, західна допомога та сучасні системи прикордонного контролю мають вирішальне значення для виконання місії, кажуть фахівці.

«Щодо технічного оснащення, державна доктрина прикордонної служби перетворилася з оборонної структури на поліцейську структуру,— сказав Мельник.— Тепер знов необхідно захищати кордон. Але це рішення вимагає додаткової підтримки для прикордонників. Ми повинні гасити пожежу».

Мельник сказав, що в майбутньому прикордонна служба повинна бути демілітаризована й націлена на контроль кордону. Проте, "деякі райони" східного кордону «повинні контролюватися військами — там, де завданям є запобігання проникнення терористів»,— сказав він.

За допомогою різних волонтерських організацій, українські воїни, які охороняють кордон поблизу окупованих територій, створюють свої власні стратегії для моніторингу актів перетину кордону.

Сергій Мороз, солдат добровольчого батальйону "Айдар", розташованого в передмісті Щастя, розповів, що солдати створюють спеціальні "секретні" групи, які маскуються і стежать за пересуваннями на кордоні.

«Сепаратисти намагаються перетнути кордон тільки вночі і носять спеціальний одяг, який захищає від приладів нічного бачення,— сказав Мороз кореспондентовіSETimes.— Група солдатів приховується, сидить і чекає. Якщо вони бачать невстановлений рух, то вживають заходів. Ці групи діють досить успішно. Наприклад, у місті Щастя і його передмістях не було жодної серйозної диверсії».

Українські солдати збудували блокпости на основних дорогах уздовж кордону. Триваюча реконструкція та недавні інженерні роботи збільшили обороноздатність цих постів, забезпечуючи кращий захист від артилерії терористів.

«Лінія оборони значно покращилася в порівнянні з початком осені»,— сказав Мороз.

Незважаючи на це, диверсанти досі мають можливість потрапити на територію України. За словами Мороза, за такий короткий термін важко організувати ефективний моніторинг кордону. Існує ще багато факторів, які дозволяють терористам перетинати кордон.

«Це величезна територія, де природний ландшафт дозволяє проникати в Україну,— сказав він.— Наприклад, ліси, там багато лісів, і неможливо контролювати все».

За матеріалами SETimes.com

Comments